Duże przeszklenia w budynku

przeszklenie

Światło ma na nas zbawienny wpływ. Nie trudno dziwić się, że architekturę krajów północy charakteryzują raczej duże okna. Po prostu mieszkając bardziej na północ, chce się mieć jak najwięcej światła, kiedy to tylko możliwe. Jednak w dzisiejszym wpisie chcemy poruszyć sprawę naprawdę dużych okien, a właściwie przeszkleń ściennych, dzięki którym znaczna część ściany budynku będzie przepuszczała bardzo duże ilości światła. Bo czemu by nie?
Duże okna a nawet przeszklenia to idealny sposób na optyczne powiększenie pomieszczeń oraz na swego rodzaju „otwarcie” domu na ogród. Rozwiązanie to jest szczególnie przyjemne dla domowników latem, gdy ogród jest w pełni swojej krasy. Ma się rozumieć że nie ma sensu takiego przeszklenia kierować w stronę drogi – będzie ono wtedy pełniło rolę zgubnego dla naszej prywatności zaproszenia dla złodziejów. Jeżeli jednak dobrze zaplanujemy lokalizację takiego przeszklenia – efekt może być niesamowity. Pomijając fakt, że dom taki będzie wyglądał nowocześniej, to jak na wstępie wspomnieliśmy – nie można przecenić prozdrowotnych właściwości światła słonecznego.
Same okna czy też przeszklenia wielkości mogą mieć różne i jest to w znacznej mierze uzależnione od możliwości architektonicznych budynku. Najczęściej jednak są nie dłuższe niż trzy i pół metra przy wysokości do dwóch i pół metra. Co do mechanizmu otwierania takich okien to dostępne jest kilka rozwiązań. Najpowszechniejsze są okna przesuwane i rozwieralne – tutaj jednak koszty mogą być bardzo różnie w zależności od wielkości interesującego nas okna/przeszklenia oraz możliwości modelu. Okna harmonijkowe także są dostępne, jednak trzeba przyznać, że nie każde rozwiązanie tego typu, godne jest uwagi. Dobrze przemyślmy jak powinny otwierać się okna w naszym domu – może to mieć spore znaczenie gdy przyjdzie nam zagospodarować przestrzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *