Ekologia a czynniki chłodzące

koty

Z dnia na dzień mówi się coraz więcej o ochronie warstwy ozonowej. Jest to obecnie jeden z najtrudniejszych problemów, z jakimi sobie musi poradzi współczesna cywilizacja. Od dawna musimy stosować się do międzynarodowej umowy, która zakazuje produkowania i stosowania związków, które niszczą warstwę ozonową.

W związku z powyższym w branży chłodniczej, a dokładnie w dziedzinie czynników chłodniczych musiało zmienić się bardzo wiele i tak też się stało.

O warstwie ozonowej
Jej głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed nadmiarem promieniowania UV-B, a ze względu na swoje właściwości bardzo często porównywana jest do filtra, dzięki któremu ludzie mogą korzystać ze słońca bez narażania się na niebezpieczeństwo.

Warto wiedzieć, że:
Życie bez warstwy ozonowej byłoby praktycznie niemożliwe.
Zachowanie warstwy ozonowej jest wręcz konieczne ze względu na ochronę fauny i flory.

Czy wiesz, że:
Promienie UV-B u roślin powodują zaburzenia fotosyntezy. Dlatego tak ważne jest zachowanie i ochrona warstwy ozonowej.
Najwięcej zamieszania wokół warstwy ozonowej powoduje freon, który w atmosferze niszczy warstwę ozonową. Sam proces jest wyjątkowo skomplikowany. Niemniej jednak postaramy się Państwu przybliżyć, w czym tkwi problem. Freon dopiero w momencie jak dojdzie do warstwy ozonowej zostaje rozbity, aczkolwiek głównym problemem tutaj jest zabójczy dla ozonu atom chloru, który się wtedy uwalnia.
Rozwiązaniem miał się stać Protokół Montrealski, który regulował eliminacje używania freonów. Niemniej jednak nie było to takie proste, albowiem jak powszechnie wiadomo są one jednym z podstawowych czynników chłodniczych, z którymi mamy do czynienia. Perspektywa zastępowania ich nowymi substancjami była wielkim wyzwaniem, więc nie wiele to zmieniło.
Warto wiedzieć, że freon z którym mamy do czynienia w lodówce czy klimatyzatorze zupełnie nie jest groźny. Problem następuję w momencie, kiedy kończy się jego żywot, jako czynnik chłodniczy.

W takim razie co wolno, a czego nie?

NIE
Chlorofluorowęglowodory (CFC) – zostały wycofane z użycia wyłącznie najbardziej trwałe związki (R11; R12; R115; R502)
Wodorochlorofluorowęglowodory (HCFC) – do roku 2030 ze stopniowymi ograniczeniami zezwolono na używanie związków, które mają niższą zawartość chloru (R22; R401A; R402A).
TAK
Hydrofluorowęglowodory (HFC) – zezwala się wyłącznie w sytuacji kiedy część atomów wodoru została zastąpiona atomami fluoru (R134a; R410; R507; R23).

Jak postępować ze zużytymi czynnikami chłodniczymi?
Niejednokrotnie zadają sobie Państwo pytanie, co zrobić ze zużytym związkiem po wymianie czynnika chłodniczego w lodówce lub klimatyzatorze, a ze względu na fakt, że najczęściej nie znajdując odpowiedzi trafia on na pobliski śmietnik.

Najlepiej postarać się o to, aby zużyty związek przekazać do jakiegokolwiek punktu Sieci 3R. Jest to firma, która zajmuję się odzyskiem i regeneracją czynników chłodniczych na terenie całej Polski.

WAŻNE:
Należy pamiętać, że instalatorzy, którzy wymieniają w urządzeniach czynnik chłodniczy powinni legitymować się świadectwem kwalifikacyjnym. Dokument taki potwierdza posiadanie odpowiednich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *