Jak optycznie powiększyć pomieszczenie?

Niewielkie wnętrza nie wyglądają dobrze i trudno jest w nich czuć się komfortowo. Przebywanie w pokoju, w którym brak przestrzeni negatywnie wpływa na samopoczucie. Zazwyczaj nie da się powiększyć niewielkiego pokoju, jednak odpowiedni wystrój wnętrza sprawi, że będzie ono wydawało się większe.
Najskuteczniejszym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza jest wybór jasnej kolorystyki. Powinna ona dominować w pokoju, czyli pojawiać się na większych powierzchniach np. ścianach, podłodze, narzucie na łóżko (jeśli jest to sypialnia) itd. Nie oznacza to, że aranżacja wnętrz musi opierać się wyłącznie na jasnych kolorach, mogą pojawić się i ciemne, ale tylko jako akcenty kolorystyczne, a nie jako barwa dominująca. Ściany jednak koniecznie muszą być jasne. Nie musi to być czysta biel, może być to także jakiś odcień bieli.

Na to jak duże będzie się wydawać wnętrze wpływ ma także umeblowanie. Ważna jest kolorystyka mebli. Białe albo z jaśniejszych gatunków drewna spowodują, że wnętrze będzie się wydawać większe, a wystrój wnętrza będzie dzięki nim sprawiał bardziej pogodne wrażenie. Poza kolorystyką trzeba też uwzględnić rodzaj i rozmieszczenie mebli. W niewielkich wnętrzach trzeba unikać nadmiaru mebli. Może to być trudne, ponieważ zbyt mała ich liczba może negatywnie wpływać na funkcjonalność takiego wnętrza. Jedynym rozwiązaniem, by urządzić wnętrze wygodnie, a jednocześnie uniknąć nadmiaru mebli jest wybór mebli wielofunkcyjnych. Dobrze także, jeśli aranżacja wnętrz będzie opierać się na meblach niskich. Niskie segmenty mebli umieszczone wzdłuż ściany lepiej wpłyną na wygląd pokoju niż duży regał (meblościanka).

W powiększaniu optycznym wnętrza doskonale sprawdzają się lustra. Większe lustro na ścianie jako elegancka ozdoba upiększy wystrój wnętrza, a ponadto powiększy je optycznie. Na przestronność wnętrza negatywnie wpływa nadmiar rzeczy na półkach, dlatego niezbędny jest porządek, nie powinno być także zbyt wielu przedmiotów ozdobnych. We wnętrzach niewielkich aranżacja wnętrz musi opierać się na minimalizmie. Przestrzeń powiększą optycznie także poziome pasy i rozproszone oświetlenie (powinno być więcej niż jedno źródło światła), a unikać należy dużych wzorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *