Koparko-ładowarka, ceny, przydatność.

DIGITAL CAMERA

Można spekulować, czy koparko-ładowarki są bardziej przydatne niż inne rodzaje sprzętu budowlanego. Trzeba jednak pamiętać, że takie urządzenia sporo kosztują. Średnio nieco ponad 132 tys. zł za sztukę. Są jednak takie, których cena grubo przekracza 200 tys. zł.

Prawie dwie trzecie wszystkich maszyn z tej kategorii mieści się w przedziale cenowym wyznaczonym przez dwie kwoty. 187 tys. zł z góry i 77 tys. zł z dołu. To duża różnica. Widać wyraźnie, że koparko-ładowarki mogą kosztować bardzo różnie.

Licząc od góry – nie tak dużo

Trzeba przy tym pamiętać, że tego rodzaju sprzęt kupowany jest z reguły po to, żeby zarabiać. Używają go firmy budowlane, których celem istnienia jest świadczenie usług z wykorzystaniem tych urządzeń. Dlatego cena koparko-ładowarki, jakkolwiek dla postronnego obserwatora wysoka, nie powinna robić takiego wrażenia na inwestorze.

Choć oczywiście dobrze by było, gdyby wiedział, ile zapłaci za kupno używanej koparko-ładowarki. O ile oczywiście nosi się z takim zamiarem. W przeciwnym razie może zebrane dane traktować poglądowo.

Licząc od dołu, znacznie mniej

Jakby jednak na te informacje nie patrzeć, widać wyraźnie, że ceny koparko-ładowarek są mocno zróżnicowane. Zwłaszcza w przedziale tych najtańszych. O ile bowiem jedynie 16 proc. kosztuje więcej niż 187 tys. zł, to mniej niż 77 tys. aż jedna piąta.

Co więcej, najdroższe koparko-ładowarki, takie, których cena przekracza 200 tys. zł stanowią zaledwie 7,5 proc. całości. W analizowanym zbiorze nie ma żadnej, która byłaby droższa niż ćwierć miliona złotych.

Jedna czwarta tańsza niż 100 tys.

W niższych przedziałach cenowych jest inaczej. Połowa z badanej grupy kosztuje mniej niż 136 tys. zł. A ceny jednej czwartej nie są wyższe niż 99 tys. zł. Najtańszy sprzęt kosztuje jedynie 10 tys. zł. Choć w tym przypadku trudno mówić o nadziejach na sprawne użytkowanie. To maszyna bardzo leciwa i przeznaczona raczej dla miłośników majsterkowania.

Warto dodać, że mniej niż 21 tys. zł trzeba zapłacić za 7 proc. zebranych do analizy urządzeń. Takie koparko-ładowarki są oczywiście bardzo wysłużone, jednak jeśli ktoś potrzebuje taniego sprzętu, może zwrócić na nie uwagę.

Mniej niż pół setki

Spostrzeżenia potwierdza fakt, że jedna piąta wszystkich urządzeń kosztuje mniej niż 85 tys. zł. A co dziesiąte jest tańsze niż 50 tys. zł. W takim wypadku można zaryzykować tezę, że koparko-ładowarki są sprzętem, który jest stosunkowo tani w porównaniu z innymi maszynami wykorzystywanymi na budowach. Na przykład ładowarkami teleskopowymi, które kosztują przeciętnie znacznie więcej.

Przedstawiona wyżej analiza wykonana została w oparciu o dane dotyczące cen ponad stu czterdziestu maszyn wystawionych na sprzedaż w jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych. Koparko-ładowarki podzielono w oparciu o ceny ofertowe. Rzeczywisty koszt zakupu może być więc nieco niższy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *