Kotły dolnego i górnego spalania

Kotły górnego bądź dolnego spalania to urządzenia, które najczęściej możemy spotkać w polskich domach niepodłączonych do miejskich instalacji ciepłowniczych. Urządzenia te skutecznie i w ekonomiczny sposób ogrzewają nasze instalacje centralnego ogrzewania oraz wody użytkowej. Dzieje się tak głównie dzięki paliwu które jest w nich zastosowane. A najczęściej, jest to węgiel.
Chciałoby się rzec – węgiel, jaki jest, każdy widzi. Ale nic bardziej mylnego. Weźmy chociażby typy węgla. Węgiel typu 31, idealny do palenia latem, jest suchy i kruchy. Podczas gdy typ 33 i 34 to twarde i tłuste bloki. Pierwszy dymi bardzo mało, podczas gdy typ 34 nawet przy wykorzystaniu odpowiedniego pieca i technik spalania jest dosyć „smrodliwy”. Do tego dochodzą sortymenty węgla. Od kostki, która może mieć wymiary nawet ponad dwudziestu centymetrów, po prostu… Pył węglowy.  I znowuż, mniej doświadczeni palacze powinni używać kostki, orzechu bądź groszku, podczas gdy doświadczeni i wyposażeni w dobre piece, mogą zaryzykować palenie miałem czy pyłem. Mułu węglowego powinien w zasadzie unikać każdy – kopci strasznie i zawiera ogromne ilości szkodliwych metali ciężkich. Dziwi fakt, że „produkt” ten nie jest jeszcze zakazany prawnie.
Rynek paliw stałych jest niestety przesiąknięty wszelkiej maści krętaczami. Gdybyśmy chcieli opisać wszystkie kanty, na które należy uważać, potrzebowalibyśmy, co najmniej kilku wpisów. Dlatego też podajemy tylko uproszczone zasady postępowania z węglem.  Nie kupujmy węgla w porze deszczowej bądź zimą (tak, zimą). Żądajmy od sprzedawcy certyfikatów, jakości węgla. Tyle. Na zimę potrzebny będzie wysokokaloryczny węgiel, w cieplejsze dni lepiej sprawdzi się niskokaloryczny.  Jeśli idzie o samo palenie węglem, przypominamy – powinno raczej korzystać się zgodnie z przeznaczeniem z kotłów górnego spalania. Dzięki temu, poziom zakopcenia naszego podwórka i najbliższej okolicy będzie możliwe najmniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *