Kształtujemy charakter mieszkania

Jak urządzić mieszkanie

Kolory niewątpliwie ogrywają dużą rolę w naszych mieszkaniach. Spełniają nie tylko funkcję użytkową, np. rozjaśniając ciemne wnętrza, ale też wpływają na nasze samopoczucie i komfort życia. Charakter mieszkania to również umeblowanie oraz dodatki należy je umiejętnie zestawiać.

Czym się kierować przy kształtowaniu charakteru naszego mieszkania i poszczególnych jego pomieszczeń? Pierwszorzędną rolę odgrywa kolor – zarówno ścian, jaki mebli. Należy przy tym pamiętać, że odpowiednio dobrane barwy mogą dodać nam energii, inspirować i pozwalać skupić się przy pracy, ale także rozpraszać, czy nawet nastrajać pesymistycznie. Najważniejsze są indywidualne preferencje – kolory powinny być dobrane zgodnie z naszym gustem i upodobaniami. Należy pamiętać, że trendy przemijają, dlatego nie powinny one decydować o naszym wyborze. Kolor musi współgrać z meblami i fakturami znajdującymi się w pomieszczeniu, aby stworzyć harmonijną całość. Niektóre odcienie lepiej komponują się z drewnem, inne zaś podkreślają nowoczesne wnętrza o metalicznym wykończeniu.

Przeznaczenie i styl wnętrza

Należy się zastanowić, jaki efekt w danym pomieszczeniu chcemy uzyskać. Czy wnętrze ma być w stylu minimalistycznym, orientalnym, czy może rustykalnym? Czy chcemy, by wnętrze było ciepłe i przytulne, czy chłodniejsze i bardziej eleganckie. Czy jest to sypialnia, pokój dzienny, a może kuchnia lub jadalnia? Od przeznaczenia i stylu pomieszczenia zależeć będą i dobór mebli, wybór kolorów. Przykładowo – eleganckie i designerskie wnętrze łazienki zapewnią nam odważne zestawienia czerni, bieli i szarości oraz wyposażenie o oszczędnym, minimalistycznym charakterze.

Wymiary i światło

Kształtując przestrzeń naszego M, istotne jest, czy pomieszczenia zajmuje dużą powierzchnię, czy sufit jest niski i należy wnętrze optycznie wysmuklić, czy może całość chcemy powiększyć… Czynniki te będą decydujące przy wyborze mebli, dodatków dekoracyjnych oraz przede wszystkim kolorów. Planując wykończenie mieszkania, zawsze należy brać pod uwagę światło – czy pomieszczenie jest raczej jasne, czy ciemne. Bardzo ważna jest intensywność i kąt padania promieni słonecznych, a także oświetlenie sztuczne (liczbę i moc punktów świetlnych).

Nowoczesne oświetlenie

Tylko w zgodzie z sobą

Dobór kolorów i sprzętów w mieszkaniu jest niezwykle ważny, musi być przemyślany i dobrany do naszego gustu, nie zaś podyktowany aktualnym trendem. Jeśli boimy się intensywnych barw, a chcemy dodać pomieszczeniu ‘rumieńców’, można wybrać jeden z zestawów przygotowanych przez specjalistów lub po prostu zasięgnąć rady. Kolor ma ogromne znaczenie w naszej przestrzeni, warto z tego korzystać. Podobnie jest z meblami. Jeśli lubimy otaczać się przedmiotami, nie wybierajmy minimalistycznego wyposażenia wnętrz, ponieważ będziemy się w nim czuć obco. Trendy wnętrzarskie są ważne i dobrze jest brać je pod uwagę, jednak nie powinny one odgrywać decydującej roli.

Dobór kolorystyki mieszkania

2 Responses to Kształtujemy charakter mieszkania

  1. Milena pisze:

    Jedna mała wzmianka dotycząca wpadania promieni słonecznych przez okna. Niektóre zasłony lub firanki są szare i zatrzymują wpadające do mieszkania światło. Starajcie się zwracać uwagę na kolor zasłon lub nie zasłaniajcie okien w ciągu dnia. Zyskacie dzięki temu wiele pozytywnej energii wewnątrz pokoju.

  2. Stephannie pisze:

    Mam nadzieję, że każda kolejnla wiadomość będzie jeszcze lepsza Blog całkiem dobrze rokuje, trzymam kciuki za twoje pisanie. Będę się tu pojawiać często, możesz mi zaufać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *