Malowanie domu – porady

malowanie ścian

Dobre planowanie to podstawa udanego działania jeśli idzie o malowanie w domu. Kluczową sprawą będzie przygotowanie podłoża do malowania. Nie zawsze jednak oznacza to gruntowanie. Podpowiemy jak wygląda sprawa szpachlowania oraz doradzimy jak uniknąć uszkodzenia mebli i podłóg.

Na wstępie poruszymy kwestię tego, co mogłoby się wydać dla wielu oczywistą oczywistością – skoro malowanie ścian może powodować przypadkowe ubrudzenie mebli, to znaczy że należy je zabezpieczyć. Najlepiej będzie meble przesunąć na środek pokoju i owinąć je folią malarską (my osobiście preferujemy jej grubą odmianę). Podobnie należy postąpić z podłogą, przy czym tutaj gruba folia jest jeszcze modniej wskazana. Do przyklejenia folii użyjmy taśmy malarskiej, która przyda się także do innych celów.

Co do przygotowania samych ścian – najpierw należy sprawdzić, w jakiej kondycji znajdują się tynki. Jeżeli opukamy ściany i usłyszymy charakterystyczny głuchy odgłos – będzie to niechybny znak, że tynk w tym miejscu należy skuć i zastąpić go nowym tynkiem tego samego typu. Jeżeli na ścianie znajdowały się tapety, koniecznym będzie zerwanie ich. Można do tego użyć specjalnego urządzenia wytwarzającego parę wodną (niektórzy używają żelazek) po to, by papier został rozmiękczony i łatwiej zszedł. W ostateczności można użyć gąbki i ciepłej wody. Zniknąć musi także klej który pozostał po tapetowaniu – tutaj pomocna będzie szpachelka. Lamperie z farby olejnej są bardzo kłopotliwe. Wymagają one bowiem bardzo czasochłonnego zdzierania za pomocą szpachelki. Jeżeli proces chcemy przyspieszyć, możemy użyć opalarki (nie przyspieszy to pracy w jakiś oszałamiający sposób) bądź też specjalny preparat do rozmiękczania farby olejnej – który, by był skuteczny, musi być drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *