Malowanie elewacji – tanie i dobre rozwiązanie

malowanie elewacji

Malowanie elewacji to świetny sposób na odnowienie wyglądu naszego domu. Jest tani, szybki i łatwy – przy odrobinie wysiłku, będziemy w stanie pomalować nasz dom samemu. Co nie znaczy jednak, że nie opłaca się tego robić z pomocą ekipy fachowców, nie. Jako że dom trzeba pomalować od razu cały, jest to bardzo wskazane.
Malowanie elewacji jest rozwiązaniem tańszym, niż wymiana całego tynkowania, a w dłuższej perspektywie potrafi być tańsze niż regularne korzystanie z usług firm myjących elewacje, gdyż dobre farby do malowania elewacji potrafią być bardzo odporne na zabrudzenia.
Na początku powinniśmy, zatem ocenić, czy elewacja naszego domu w ogóle kwalifikuje się od tego, aby ją pomalować. Jeżeli jest nowa, musi być sucha. Nas interesują bardziej stare elewacje – te będzie trzeba zweryfikować pod względem tego, ile żywota im jeszcze zostało. Jeżeli były już malowane albo są bardzo mocno zabrudzone – wskazane będzie piaskowanie. Następnie oceniamy ile materiału będziemy potrzebowali. Zarówno w przypadku preparatów gruntujących, jak również w przypadku samych farb, producenci podają przewidywalną wydajność powierzchniową swoich produktów. Jeżeli na opakowaniu mamy wyszczególnione dwie wartości, oznacza to że większa z nich tyczy się powierzchni mocno nieregularnych, a mniejsza tyczy się powierzchni płaskich. Następnie należy wyliczyć ile danej farby (i ewentualnie preparatu gruntującego będzie nam potrzebne), a następnie dodać do tego jakieś 4-10%, w ramach zapasu. Zapas jest o tyle istotny, że dom powinniśmy pomalować cały, za jednym zamachem – stąd też dobrze jest mieć ekipę fachowców. W najgorszym razie możemy malować ścianę po ścianie, liczmy się jednak z różnicami w odcieniach kolorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *