Okna antywłamaniowe dla domów jednorodzinnych

kradziej

Okna antywłamaniowe to coraz to częściej wybierany przez nas sposób na poprawienie bezpieczeństwa naszego domostwa przed nieproszonymi gośćmi. Niestety, wiele osób popełnia rażące błędy przy ich wyborze i montażu, co w zasadzie zmniejsza użytkowość tegoż rozwiązania do roli swego rodzaju fetyszu i zaproszenia dla bardziej doświadczonych złodziei na zasadzie „patrz, stać mnie na drogie okna, jeszcze droższe rzeczy mam w środku!”.
Okna antywłamaniowe posiadają klasę odporności na włamanie, określoną normą PN-EN 1627:2006. Rzeczona norma określa orientacyjnie, ile czasu powinno zająć sforsowanie złodziejowi. Klasa WK-1 w zasadzie nie chroni przed niczym – nie trzeba mieć żadnych narzędzi by sforsować takie okno. Kolejna, WK-2 powstrzyma złodzieja bez narzędzi przez około 3 minuty. Klasa WK-3 wymaga od naszego złodziejaszka doświadczenia i specjalistycznego sprzętu, podobnie jak klasy wyższe. Nie zmienia to faktu, iż doświadczony i dobrze wyposażony złodziej poradzi sobie z KAŻDYM oknem w około 20 minut! Dlatego też kluczowym jest zainwestowanie w inne środki ochrony domu. Tutaj przydadzą się rolety antywłamaniowe i systemy alarmowe. W większości lokacji 20 minut to wystarczający czas na przyjazd odpowiednich służb.

uokno
Po za tym, że okna antywłamaniowe powinny być uzupełniane przez inny system ochrony domostwa, należy pamiętać, iż okna takie to rozwiązanie całościowe. Jeżeli kupimy najdroższe i z najlepszym certyfikatem, po czym sami zamontujemy je w ścianie, de facto osadzając je na piance montażowej – możemy być pewni że zostanie to zauważone i wykorzystane przez złodzieja, a nasze okna będą po prostu sporym i niepotrzebnym wydatkiem. Należy też sprawdzić certyfikat, który posiada okno – oraz instytucję, która go wydała!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *