Olej do sprężarki chłodniczej

kury

Jak wiadomo w każdej działającej sprężarce chłodniczej musi znajdować się środek smarny. Jest nim olej a jego zadaniem jest nie tylko smarowanie. Równie ważną funkcją oleju jest odprowadzanie ciepła powstałego podczas tarcia mechanizmów sprężarki. Głównym zadaniem oleju w sprężarce jest smarowanie mechanizmu napędowego i łożysk, a także pierścieni, cylindrów i zaworów. Bez oleju sprężarka szybko uległa by uszkodzeniu.

W chłodnictwie wykorzystuje się wiele typów olejów. Dzieli się je na mineralne, syntetyczne i półsyntetyki. Oleje syntetyczne dzielą się dodatkowo na poliestry i poliglikole. Oleje poliestrowe obecnie są najczęściej używanymi olejami w chłodnictwie.

Chłodnictwo wymaga szczególnej uwagi jeśli chodzi o jakość olejów wykorzystywanych w urządzeniach. Parametry olejów muszą być bardzo dobre. Każdy olej musi mieć odpowiednią lepkość w dużym zakresie temparatur. Musi charakteryzować się dobrą smarnością. Ważne też by miał niską temparaturę krzepnięcia i z kolei wysoką temperaturę zapłonu. To są podstawowe parametry jakimi musi charakteryzować się dobry olej, który bez obaw możemy zastosować w chłodnictwie.

Są jeszcze inne parametry opisujące oleje, które też są ważne. Olej musi być obojętny chemicznie wobec czynnika chłodniczego, żeby nie zakłócać jego właściwości. Nie może też zawierać parafiny, oraz musi posiadać małą higroskopijność co jest ważne w chłodnictwie.

Wybierając olej do sprężarki chłodniczej musimy wziąć pod uwagę powyższe uwagi. Dzisiejsi producenci olejów spełniają wysokie normy, dzięki czemu oleje pracujące

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *