Rodzaje grzejników

rodzaje grzejników

Jak wynika z poprzednich opisów, grzejniki różnią się między sobą. Łatwo też zauważyć, że grzejniki to bardzo liczna kategoria. W tym rozdziale skupimy się na ich rodzaju i wielkości i materiale.

Producenci oferują kilka rodzajów grzejników. A są to: grzejniki członowe (żeberkowe) żeliwne i aluminiowe, płytowe–stalowe, panelowe–stalowe, konwektorowe – wykonane z różnych metali, radiatorowe, rurkowe-stalowe lub miedziane (stosuje się je najczęściej w łazienkach) oraz z konglomeratów kamiennych.

Grzejniki członowe (stalowe, aluminiowe i żeliwne), które zbudowane są z jednakowych elementów tzw. członów. Grzejniki aluminiowe wytwarzane są jako odlewy aluminiowe, w których znajdują się kanały powietrzne. Żeberka tych grzejników są ze sobą skręcane, toteż gdy zajdzie taka potrzeba, można zmienić ich liczbę. Grzejniki żeliwne są bardzo trwałe i odporne na korozję.

Grzejniki płytowe (stalowe), wykonane są z blachy stalowej, są płaskie lub perforowane. Są wytłaczane w prasach i zgrzewane tak, aby utworzyć tam kanał przepływu wody grzejnej. Grzejnik ten składa się z jednej, dwóch lub trzech płyt stalowych oraz jednym, dwoma lub trzema rzędami blach konwektorów aluminiowych. Są bardzo popularne i szybko się nagrzewają.

Konwektory oddają ciepło praktycznie wyłącznie przez konwekcję (grawitacyjny ruch powietrza). Składają się z rur miedzianych z nasuniętymi blachami aluminiowymi, a całość jest obudowana. Dzięki małej pojemności wodnej szybko się rozgrzewają i szybko stygną. Dobrze działają w zautomatyzowanych, pompowych instalacjach C.O.

Grzejniki radiatorowe zajmują dość dużą powierzchnię ściany. Ich zaletą jest to, że powietrze w pomieszczeniu jest równomiernie ogrzane. Radiatory mają rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną, która jest wykonana z wyprofilowanych, wytłoczonych lub przyspawanych pasów blachy do rury, w której płynie czynnik grzejący.

Grzejniki nadmuchowe (termowentylatory) są połączeniem grzejnika konwektorowego z wentylatorem, który jest napędzany energią elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *