Solarne lampy ogrodowe

Oświetlenie ogrodu jest dopełnieniem jego wystroju. Pełni funkcje praktyczne – pomaga odnaleźć w mroku bramę czy ścieżkę – ale również dodaje ogrodowi uroku i magii. Nieraz rezygnujemy z instalowania oświetlenia, obawiając się między innymi wysokich rachunków za prąd. W takim przypadku – i nie tylko – idealnym rozwiązaniem będą lampy solarne.

Zalety i wady

Jak sama nazwa wskazuje, lampy te wykorzystują energię słoneczną, która zamieniana jest w prąd i magazynowana w akumulatorkach. Dzięki zgromadzonej energii lampa świeci po zmroku łagodnym, „zimnym” światłem. Taki sposób działania pozwala całkowicie wyeliminować konieczność podłączania instalacji elektrycznej, a co za tym idzie – uzyskujemy całkowicie darmowe oświetlenie (oczywiście, pomijając koszty zakupu lamp). Ogromną zaletą jest również fakt, że lampy solarne włączają się same po zapadnięciu zmroku. Dostępne są również modele wyposażone w czujnik ruchu, a więc włączające się dopiero wówczas, gdy znajdziemy się w jego zasięgu.

Jakie są wady oświetlenia solarnego? Decydując się na zakup lamp słonecznych, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ich światło jest dość słabe. Całkowicie jednak wystarczy, aby znaleźć drogę w ciemności czy rozświetlić oczko wodne bądź kwiatowe rabatki. Choć lampy możemy rozmieszczać w dowolny sposób, to należy wziąć pod uwagę ilość promieni słonecznych, które będą do nich docierać. Jeśli chcemy, aby lampy naładowały się w ciągu dnia i jak najdłużej świeciły po zmroku, nie powinniśmy umieszczać ich w miejscach zacienionych, np. w pobliżu drzew. Z tego samego powodu trzeba pamiętać o regularnym oczyszczaniu lamp z kurzu, liści i innych zanieczyszczeń, które mogą ograniczać dostęp światła. Pamiętajmy także, aby w pobliży lampy solarnej nie znajdowały się inne źródła światła, np. latarnie uliczne. Wówczas nasza lampa może się po prostu… nie włączyć.

Rodzaje lamp

Lampy solarne dostępne są w różnych wersjach. Bardzo wygodne są lampy, które po prostu wbijamy w grunt. Możemy je swobodnie przenosić, w zależności od aktualnych potrzeb i upodobań. Dostępne są także solarne lampy w postaci kinkietów, które mocujemy np. do ściany domu czy altanki. Jeśli zależy nam na „ukryciu” źródła światła, możemy zdecydować się na lampy w formie kamieni. Z kolei urok oczka wodnego podkreśli lampa pływająca. Dla bardziej wymagających estetów stworzono lampy w formie… motyli, ptaków, żółwi czy ważek.

Autor
Małgorzata Przybyłowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *