Umowę z deweloperem czytaj dokładnie

Umowę z deweloperem czytaj dokładnie

Kupno nieruchomości to poważny krok w życiu każdego człowieka. Dlatego trzeba przygotować się gruntowanie do tego wydarzenia. Warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z ofertami mieszkań przygotowanymi przez deweloperów, a także na analizę umów finalizujących transakcję.

 

Oferty mieszkań pod lupą

Każdy, kto zdecydował się kupić własne M, powinien dokładnie prześwietlać każdą ofertę. Ceny mieszkań są często zaniżane poprzez sprytne ukrycie przez dewelopera dodatkowych obciążeń, np. kosztów parkingu. Oczywiście miejsce na samochód trzeba wykupić, bo tak stanowi umowa, a może ono niemało kosztować. Na rynku pierwotnym ceny nieruchomości, często podawane są w kwotach netto, czyli bez podatku VAT (obecnie podatek od nieruchomości wynosi 7 proc.), co bardzo często wprowadza w błąd skuszonych niską ceną klientów. Biorąc zatem kredyt mieszkaniowy, należy dokładnie dowiedzieć się, czy inwestor podaje koszty netto czy brutto. Różnica w cenie w przypadku mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych i cenie za 5000 zł netto za metr to aż 17 500 zł!

Odbiór mieszkania

Przy podpisywaniu umowy należy zwrócić uwagę na zapis mówiący o tym w jakim stanie deweloper planuje oddać mieszkanie. Brak uwagi może skutkować tym, że  zostaną nam oddane cztery puste ściany – bez instalacji gazowych, elektrycznych lub kanalizacyjnych. Warto zatem podpisać umowę przedwstępną, która będzie zawierała wszystkie potrzebne informacje o deweloperze oraz szczegółowy opis nieruchomości.

Należy zadbać o to, aby dokonano wpis do księgi wieczystej, który daje poczucie bezpieczeństwa, że deweloper nie sprzeda tego samego mieszkania dwa razy. Takiego wpisu można dokonać w sądach rejonowych, a potwierdzenie otrzymamy po około dwóch tygodniach pocztą.

Kredyt hipoteczny

Gdy zakup mieszkania finansowany jest z kredytu hipotecznego, stres jest jeszcze większy. Pojawiają się różne wątpliwości i pytania dotyczące zdolności kredytowej, spłaty kredytu, umowy, doświadczenia i solidności dewelopera. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z pomocy prawnika, który na pewno pomoże dobrze przygotować się do zakupu nieruchomości, rozwieje nasze wątpliwości i doradzi korzystne rozwiązania.

Co zrobić gdy umowa lub regulamin zawiera niedozwolone klauzule

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *