Urządzamy pokój dla dziecka

Urządzamy pokój dla dziecka

Pokój minimalistyczny czy wypełniony zabawkami? Kolor ścian jasnobłękitny, różowy czy biały? Tapeta z rysunkami postaci z bajek czy może w modny wzorek? Mebelki praktyczne, a może z designerskiego żurnala? Przed urządzeniem pomieszczenia dla dziecka rodzice muszą odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań dotyczących przede wszystkim wygody i funkcjonalności pokoju, jego kolorystyki i wyposażenia. Przygotowaliśmy kilka rad dla niezdecydowanych rodziców.

Dla dorosłych i dla pociech

Kupno mieszkania wiąże się z wieloma rozterkami. Każde pomieszczenie powinno być zaplanowane w sposób najwygodniejszy dla nas samych i wszystkich członków rodziny z osobna. Jeśli w nasz gust nie trafiają modernistyczne trendy dekoracyjne, skupmy się na tradycyjnych, sprawdzonych  rozwiązaniach. A co z pokojem dla dziecka? Powinien być tak urządzony, aby dzięki wielu bodźcom zachęcał naszą pociechę do poznawania otaczającego ją świata. Pomieszczenie powinno być zaskakujące, pełne niespodzianek, w którym nie można się nudzić. Warto pamiętać , aby nie przesadzić z inwencją i nie  zmuszać naszego dziecka do życia w pokoju, w którym sami chcielibyśmy żyć w dzieciństwie.

Zapytaj dziecko o radę

Co zrobić, aby nasz syn czy córka dobrze czuli się w swoich czterech ścianach?  Jeśli nasze dziecko jest wystarczająco duże, warto poprosić je o pomoc. Ono samo wie, co lubi najbardziej. Z chęcią przekaże informacje, co chciałoby znaleźć w swoim pokoju, a czego się boi i z czym nie mogłoby obcować. Należy jednak pamiętać, aby postawić wyraźne granice i nie dawać dziecku wszystkiego, czego tylko zapragnie. Pokój ma bawić, ale zarazem powinien posiadać również kącik, gdzie dziecko będzie mogło się wyciszyć.

Dla dziewczynki

Sprawą oczywistą jest, że dziewczynki wręcz uwielbiają róż. Warto zatem, aby część mebli czy nakryć było właśnie w tym kolorze. Pamiętajmy jednak, że pokoju dziecięcego nie urządzamy na rok czy dwa, dlatego ,różowych elementów nie powinno być za wiele. Drobne motywy przy zasłonach w postaci wielkich kokard, moskitiery, narzuty czy dywaników w kolorze różu sprawią, iż pomieszczenie nabierze delikatnego, dziewczęcego wystroju. Kolor ten wręcz idealnie komponuje się z białymi meblami. Można również połączyć go z jasnymi drewnianymi mebelkami.

pokój dla dziewczynki

Dla chłopczyka

Zieleń oraz granat zwykło się uważać za barwy, które ładnie wyglądają w pokoju przeznaczonym dla chłopca. Żeby w pokoju nie było jednak zbyt ciemno, warto skupić się na jasnych barwach ścian – doradza zespół architektów, zatrudnionych przy wykończeniu mieszkań, oferowanych przez dewelopera. Chłopcy lubują się w motoryzacji, dlatego pomysłowym elementem dekoracyjnym może być łóżko wykonane samochodu formuły 1 albo zasłonki z motywami wyścigowych aut. Pokój może przyjąć również postać boiska sportowego, zobacz poniżej co proponujemy:

Pokój dla chłopca

Pokój dla chłopca w samochody

Pokój a edukacja

Pomieszczenie dla dziecka powinno zawierać również elementy edukacyjne, jak np. tablice matematyczne, flipchart do pisania mazakiem czy plansze z alfabetem. Fototapety z motywami edukacyjnymi (a zarazem bajkowymi) nie znudzą się dziecku tak szybko jak tradycyjne wzorki. Dodatkową zaletą owych detali jest fakt, iż nasza pociecha, patrząc na nie codziennie, uczy się oraz utrwala informacje na nich zawarte.

One Response to Urządzamy pokój dla dziecka

  1. Łukasz pisze:

    Wielkie dzięki za powyższy artykuł. Niedługo na świat przyjdzie moja kochana córeczka i na pewno skorzystam z waszych pomysłów na aranżację pokoju dla dziewczynki. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *